А4 Кулькова ручка

Багаторічний дослідницький графічний проєкт, що об’єднав під своєю егідою понад 1000 митців: художників, музикантів, поетів, архітекторів та просто небайдужих.

А4, Кулькова ручка (англ. A4, Ballpoint; рос. А4, Шариковая ручка) — щорічний художній проєкт, що проводиться з 2006 року серед українських та зарубіжних митців. Організацію конкурсу здійснює Асоціація Діячів Сучасноо Мистецтва країни, виставковою площадкою є Карась Галерея. Автор та куратор проєкту Євген Карась.

Конкурс було засновано в 2006 році Євгеном Карасем за активної участі київських художників, таких як Микола Кривенко, Вінні Реунов, Тіберій Сільваші, Влада Ралко, Володимир Будніков, Анатолій Криволап, Олександр Ройтбурд, Олександр Бабак, Стас Волязловський, Олексій Аполлонов, Ілля Ісупов та іншими. Початкова ідея полягала у поєднанні офісних звичайних повсякденних канцтоварів та елітарного мистецтва. Проєкт одразу було заявлено як відкритий — роботи може присилати будь-хто без вікових, громадянських чи інших соціальних обмежень. “Ідея цього проєкту народилася із розмови з Миколою Кривенко, який запропонував зробити групову виставку художників, які малюють на папері, а удосконалилась у своєму кінцевому форматі «А4, Кулькова ручка» Вінні Реуновим. «Ми запросили до проекту провідних та молодих українських художників, деякі з яких сформували ідеологічну раду, зокрема для конкурсної частини проекту, хоча навіть класики підпадали під естетичний остракізм.»[1] Євген Карась, передмова до Каталогу робіт «А4, Кулькова ручка» 2006 року.

З 2010 року проведення виставок та видання каталогів відбувається у партнерстві та за сприяння Ігоря Воронова та Voronov Art Foundation.
Початково проєкт обмежувався тільки художниками, але з 2012 року зона дослідження проєкту розширилася, і до участі були залучені роботи архітекторів, активно почали прийматися текстові роботи, що паралельно з естетичним несли смислове навантаження. Згодом до проєкту підключилися композитори, письменники, модельєри, поети. Остаточно сформувалася мета проєкту — показ метафізики думки через її естетику в буденному матеріалі та технології (А4, кулькова ручка). В 2014 році в проєкті взяли участь такі письменники як Сергій Жадан, Оксана Забужко, Тарас Прохасько, Віктор Неборак, Катерина Репа ; композитори Валентин Сільвестров, Андрій Щетинський, Святослав Луньов, Віта Полєвая, Андрій Мєрхель; у 2015 — Юрій Андрухович, Катя Бабкіна, Анастасія Дмитрук. Всього проєкт нараховує понад 1000 авторів.

Через світову пандемію та воєнний стан проект був змушений зробити перерву. Але у 2024 році, завдяки зусиллям однодумців та партнерів, проєкт було відновлено. Був відкритий ореn-call на тему осмислення воєнних років України і глибоких внутрішніх трансформацій українського суспільства. У проєкті взяли участь понад 1000 авторів. Проєкт набув нової форми і назви – виставкова експозиція проєкту «Український Щоденник 2022-2023» була відкрита 28 березня 2024 року в Українському Домі, одному з провідних виставкових майданчиків Києва, та видана у друкованому каталозі, у партнерстві з типографією ArtHuss. В каталозі представлені рисунки переможців останнього відкритого конкурсу, який охопив собою період від 2022 року.

У 2025 році проєкт був двічі представлений у Німеннічі, в рамках міждисциплінарного проєкту «UKRAINISCHES KUNSTTAGEBUCH. Aus der Vergangenheit für die Zukunft». Першим відкрився виставковий проєкт у Кельні, 22 лютого. Та незабаром подвійна експозиція у Фрідріхсхафені, 24 лютого.


Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *