logo

Асоціація діячів сучасного мистецтва України

АДСМУ
Установчі документи

Фотоархив

Історія діяльності

З самого початку існування АДСМУ фокус робився перш за все на залучення приватних благодійників для реалізації завдань Фонду.

З 2002 по 2004 рік експерти АДСМУ беруть найдієвішу участь у питаннях реновації цеху заводу “Арсенал”, який перетворюється на найбільшу мистецьку площадку “Мистецький Арсенал” 

З 2003 року АДСМУ активно допомогав у організації та проведенні кінофестивалю “Відкрита ніч”, засіданні його організаційного комітету та журі.

У 2004 році в рамках підтримки новоствореного Донецького Симфонічного Оркестру експерти АДСМУ розробляють і втілюють масштабну подію “Занурення в Мистецтво” – концерт та виставку сучасних українських художників на глибині 300 метрів в соліняй шахті міста Соледар.

В тому ж 2004 році АДСМУ проводить експериментальний курс з арт-терапії з дітьми аутичного спектру разом з київським художником Анатолієм Степаненко.

2005-2007 Фонд брав активну участь у адвокації перформансу як окремого виду мистецтв, що був мало знайомий українцям. Відбувся успішний пошук як локацій для перформансу так і їх документація.

В 2006 році Асоціація Діячів Сучасного Мистецтва разом з видатним українським художником Вінні Рєуновим заснували найдемократичніший графічний портфоліо-проєкт “А4, кулькова ручка” (початкова назва “Художники рисують”). За 15 років існування проєкту в ньому взяли участь понад 1000 митців, він став трампліном для багатьох в інші галузі образотворчі галузі: ілюстрація, анімація, декоративні практики, арт-терапія.

У 2007 році активісти АДСМУ ініціювали рух “Культура проти вандалізму”, що був спрямований на протидію рейдерському захопленню та знищенню пам’яток архітектурив історичному ядрі Києва. Рух супроводжувався не тільки вуличними акціями, але й мистецькими заходами.

У 2008-му АДСМУ стала активним учасником полеміки щодо необхідності створення кадастру об’єктів культури, організатором круглого столу по цій проблематиці виступив Український Дім.

2009 рік відзначився активною участю активістів АДСМУ в культурній дипломатії, представивши на головній мистецькій площадці країн Балтії “Art Vilnius” портфоліо проєкт “А4, Кулькова ручка”, а також посприяла організації візуально-живописної частини культурного фестивалю “ГОГОЛЬФЕСТ” у 2009-2010-х роках.

Найбільшим проектом, реалізованим за участі членів АДСМУ у 2009 році став масштабний ретроспективний проєкт української скульптури та пластики “De Profundis”, що об’єднала колекції різноманітних музеїв з експонатами від Трипілля до модернових дерев’яних скульптур ХХІ століття. Виставка була приурочена до відкриття Мистецького Арсеналу.

2009-2011 роки також пройшли під знаком активної боротьби з намаганнями ввести цензуру та чинити тиск на сучасне українське мистецтво. Члени АДСМУ сприяли організації мистецьких акцій швидкої дії “Вчимо Поганому” та “УПОРНО”, а також проведенню конкурсу плакату “STOP Цензурі!”.

 У 2010 році в рамках програми розвитку культурної дипломатії члени АДСМУ разом з художником Вінні Рєуновим взяли участь в фестивалі Freize Art Fair London з перформансом “Українська Арт Інтервенція”.

2013-2014 роки були присвячені організації супермасштабної всеукраїнської аналітичній виставці “Український Пейзаж”, що зібрала понад 100 авторів та понад 200 робіт в Мистецькому Арсеналі.

У 2015 році активісти АДСМУ активно займалися питанням порятунку та реставрацією кінотеатра “Жовтень”, що постраждав під час пожежі. До полеміки були залучені історики, урбаністи, громадські активісти, архітектори. Завдяки суспільному резонансу кінотеатр було врятовано від зносу та відреставровано з урахуванням історичного контексту та початової архітектурної конструктивістської стилістики.

В рамках своєї постійної програми з культурної дипломатії у 2015 році активісти АДСМУ провелипрезентацію портфоліо проєкту “А4, Кулькова ручка” на “ArtVilnius”.

У співпраці з Інвест Форумом “New Ukraine” АДСМУ та Карась Галереєю було організовано виставку для закордонних гостей “Contemporary Art of New Ukraine” та було видано подарунковий каталог, що вручався кожному гостеві. 

 Також в 2015 році, у співпраці з Фондом Ігоря Янковського, було проведено всеукраїнський конкурс дитячого малюнку “Моя мирна країна”, в якому АДСМУ надало ресурси для обробки робіт, засідання журі та організації подальшої виставки робіт в Штаб Квартирі ООН в Нью-Йорку.

 З самого початку 2016 року члени та активісти АДСМУ розпочали великий благодійний збір на лікування рідкісного онкологічного захворювання для молодої мисткині Олександри Скляренко. Лікування було можливе тільки в ФРН, та коштувало понад 100 000 євро. Для благодійного збору коштів були залучені всі наявні ресурси, в результаті потрібну суму на лікування вдалося назбирати за 7 місяців.

Паралельно з цією благодійною діяльністю у 2016 році було завершено та запущено великий дослідницький проєкт з он-лайн паспортизації та обліку творів мистецтва. Дослідження та розробка подібної системи велася членами АДСМУ з 2009 року, по результатах проведеного у 2008 році круглого столу. Web-інтерфейсом цієї бази даних став ресурс artstorepro.com на якому АДСМУ надає безкоштовні площадки для розміщення робіт професійним художникам. 

У 2016-2017-х роках члени Асоціації Діячів Сучасного Мистецтва України ініціювали великий ретроспективний міжмузейний проєкт “Київський Пейзаж”. “Київський Пейзаж” став найбільшою виставкою київського пейзажу за всю історію України з амбітною метою – показати всю красу Києва, відчути його унікальність, простежити як місто трансформується через історичну оптику митців різних поколінь. Найкращі роботи надали зі своїх фондів: Музей історії Києва, Національний художній музей, Київська Картинна Галерея, відомі сучасні художники та приватні колекціонери.

 2018 рік відзначився для АДСМУ організацією ще одного великого міжмузейного проєкту “Український Натюрморт”. Натюрморт – як річ, що може існувати поза простором та часом, але, при цьому є внутрішнім відображенням чуттєвого світу Художника, в буквальному сенсі цього слова справою його рук. Тільки в натюрморті, як ні в якому іншому жанрі художник повністю відчуває в собі могутність Творця, адже саме в натюрморті йому підвладним є і простір, на якому відбудеться акт творіння і предмети з яких вибудовується композиція. Учасниками проєкту стали: Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара», Національний художній музей України, Інститут проблем сучасного мистецтва, Національний музей «Київська картинна галерея», Одеський художній музей, Харківська муніципальна галерея, Арт-галерея «Дзиґа», NT Artgallery, Карась Галерея.

Також у 2018 році в рамках соціальної допомоги, АДСМУ ініціювало великий благодійний аукціон для допомоги доньці художника Тараса Бурліна Василині. Дитина захворіла на дуже складну форму раку крові, що лікується лише у Ватикані. До збору коштів для благодійного аукціону було залучено більше 100 українських художників. Суму у понад 200 000 євро вдалося назбирати та передати для лікування дівчини за 8 місяців.

З 2017 року по 2020 роки велика увага активістів АДСМУ була присвячена культурно-освітній діяльності, було проведена серія артіст-толків, публічних лекцій та семінарів, спрямованих перш за все на творчу молодь. До читання лекцій залучалися історики, архітектори, культурні активісти, арт-критики, художники, мистецтвознавці, музиканти. Також у 2017 році АДСМУ запропонувала та запровадило практику інтернатури для молодих фахівців в мистецьких інституціях для набуття практичного досвіду. В тому числі в офісі та робочих приміщеннях Асоціації.

З 2020 року, у зв’язку з початком пандемії CoVID-2019 діяльність АДСМУ перейшла в закритий режим. У зв’язку з цим АДСМУ надало можливість художникам, що втратили можливість заробляти зберігати свої картини на території своїх приміщень.

Паралельно АДСМУ продовжило працювати з програмою міжнародної культурної дипломатії. Зусиллями активістів АДСМУ та її партнерів у 2020-му році була сформована безпрецедентна за масштабами експозиція українського павільйону найбільшого північноєвропейського фестивалю NordArt. В 2021 році показано проєкт “Кордони Реальності”, наскрізним наративом якого була агресія Росії в Україні. Роботи української скульпторки Марії Куліковської, з українського павільйону, що присвячені російському вторгненню отримали найвищу відзнаку фестивалю.

У 2022 році попри повномасштабне вторгнення члени АДСМУ не припинили свою діяльність в галузі культурної дипломатії. Члени АДСМУ провели в країнах ЄС ряд мистецьких фото виставок присвячених полномасштабному вторгненню та гуманітарній катастрофі в Україні. Член АДСМУ став представником України в Європейському Культурному Парламенті.

Перейдіть до верху